Graduate Student Award Recipients

A major function of the Department is the education of graduate majors for a successful career in biology. We honor the best of our students with a number of awards in order to assist them with costs of preparation for their career.  Many of the past winners of our graduate awards have established successful professional careers after graduate school. 

Your tax deductible contribution to the following Awards will enhance the Department’s ability to assist our graduate students in establishing outstanding credentials for a career in the Biological Sciences.

Awards for Excellence in Teaching

William H. Gates Award for Excellence in Freshmen Instruction

2017 Afsana Sabrin

2013  Tracy Hmielowski

2013  Lorelei Patrick

2012 Jonathan Bonin

2012 Ben Dubansky

2011 Michelle Osborne

2008 Barry Aronhime

2007 Brooke A. Hopkins

2006 Kyudong Han

2005 Yasoma Hulathduwa

2004 Pauline Callinan

2004 Brian Counterman

2002 Daniel Ortiz-Barrientos

2001 Wiebke Boeing

2000 Alison Styring

1999 Melanie A. Bebler

1998 Malinda Sutor

1997 David L. Reed

1996 Heiko Lars Schoenfuss

1994 Michael J. Misamore

1993 Paul D. Johnson

1992 Conrad Toepfer

1991 Jeffrey W. Harris

1990 Kevin J. Burns

1988 Quida Williams Meier

1987 Terry D. Richardson

 

Freshman Biology Non-majors Teaching Assistant Award

2012 Satya Avva

2011 Eve McCulloch

2008 David Johnson

2007 Adriana Bravo

2006 Shurjo Sen

2005 Vanessa Hunt

2004 Jennifer Cramer

2004 Anirban Mukherjee

2003 Sheri Marie Dixon

2001 Ning Zhang

2000 Randall Schulz

1999 Ginger Brininstool

 

Daisy B. and William J. Luke Botany Teaching Assistant Award

2017 Lance Pounds

2016 Andrew Flick

2013 Ganesh Bhattarai

2009 Alyssa Hakes

2008 Demetra Kandalepas

2007 Becky J. Carmichael

2007 Timothy Paine

2006 Forrest Dillemuth

2005 Raelene Crandall

2004 Ruby Ynalvez

2003 Heather Passmore

2001 Ning Zhang

1999 Roland P. Roberts

1999 Juan M. Lopez-Bautista

1998 Roland P. Roberts

1997 Aravind Somanchi

1996 Mark A. Ford

1996 Heiko Lars Schoenfuss

1995 Jeffrey Craig Bailey

1994 Susan T. Meiers

1993 Gloria Balagtas-Burow

1992 John V. Constable

1991 William R. Odom

1990 Alan W. Lievens

 

Simon Chang/Ezzat Younathan Outstanding Biochemistry Teaching Assistant Award

2016 Sujeet Kumar

2012 Molly Silvers

2011 Michael Cavalier

2007 Jacob Bitoun

2005 Glean Meades

2003 Steven Wilkinson

2002 Jeremy S. Myers

2001 Keith Levert

2001 John Waggener

2000 Valerie Sloane

1999 Xiaochun Xi

1998 Anwar A. Khan

1997 Michael H. Bracey

1996 Linda M. Heffernan

1995 Hee Jin Kim

1994 Zelpha Elizabeth Floyd

 

Awards for Excellence in Research

Robert Scott and Louise Pierce Allen Scholarship for Biochemistry

2012 Minsuh (Yuna) Seo

2009 Nathaniel Gilbert

2007 Matthew Gilbert

2005 Steven Wilkinson

2005 Jinchuan Xing

2003 Valerie Sloane

2001 Keith Levert

1999 Anwar A. Khan

1997 Robin P. Ertl

1996 Elizabeth Floyd

1995 Michael H. Bracey

1994 W. Malcolm Byrnes

1993 Beth Ann Thomas

1992 John M. Dyer

1991 Antal K. D. Hajos

1990 R. Keith Hamby

1989 Judith M. Ball

1988 Benigno D. Valdez

1987 Eldon R. Jupe

1986 Brent French

1985 Olivia Salinovich

 

C. W. Edgerton Honor Award

2016 Robert DiMario

2014 Narender Kumar

2013 Hector Urbina

2012 Yunbing Ma

2010 Jonathan Myers

2009 Forrest Dillemuth

2007 Jane E. Carlson

2004 Wenyu Yang

2003 Saara DeWalt

2002 Ning Zhang

2001 Kalan Ickes

2000 Paul Drewa

1999 Aravind Somanchi

1996 Andrew Baldwin

1995 Malcolm R. Neyland

1994 Karen McKee

1993 John Constable

1992 Frederick Zechman

1991 Elizabeth Harris

1990 Jose Ramirez-Domenech

1989 J. Stephen Brewer

1989 Susan Langevin

1988 Karol S. Elias

1998 Mary E. Stovall

 

T. Vinton Holmes Award

2016 Ryan Burner

2013 Matthew L. Brady

2012 Michael Harvey

2010 Cesar Sanchez

2009 James Maley

2008 Haw Chuan Lim

2007 Matthew Carling

2006 Santiago Claramunt

2005 Zachary A. Cheviron

2004 Ellen Leichty

2003 Ben Marks

2002 Robert Moyle

2001 Alison Styring

2000 Christopher Witt

1999 Kazuya Naoki

1998 Jason Weckstein

 

Carrie Lynn Yoder Memorial Fellowship

2016 Vivien Chua

2014 Karine Posbic Leydet &  Ryan S. Terrill

2011 Ganesh Bhattarai

2010 Ganesh Bhattarai

2009 Demetra Kandalepas

2008 Demetra Kandalepas

2007 Kari Galvan

 

C.R. Komma Memorial Outstanding International Graduate Student Award 

2017 Anuja Pande
 Misagh Naderi

2016 Arvind Panday

2013 Vijai Krishnan

2012 Andres Cuervo

2011 Rakesh Sikdar

2009 Haw Chuan Lim

2008 Shurjo K. Sen

 

Dr. Mary Lou Applewhite and Mr. Ron and Mary Neal Award

2016 William B. Ludt

2014 Mike Harvey & Manju Mummadessetti

 

Award for Travel to Professional Meetings

McDaniel Travel Award

2017 Misagh Naderi
 Anuja Pande
 Erin Schexneyder

2016 Karine Leydet
 Ashish Gupta
 Catherine Newman

2014  Aaron Landry

2013 Allison James

2013 William Ludt

2011 Hana Kim

2011 Zhe Rui

2011 Wei Huang

2011 Ying Guan

2011 L. Christine Savolainen

2007 Matthew Carling

2007 Zachary Cheviron

2007 Matthew Gilbert

2006 Randall Schulz

2006 Hui Wang

2005 Jennifer Cramer

2005 Ron I. Eytan

2004 Kurt Gust

2004 Jessica Light

2003 Pauline Callinan

2002 Brian Hoffpauir

2002 Michelle Rankin

2002 Steve Wilkinson

2002 Christopher Witt

2001 Wiebke Boeing

2001 Matt Ducote

2001 Daniel Ortiz-Barrientos

2001 Kevin Schully

2001 Bjoern Wissel

2000 Mario Cohn-Haft

2000 Michael Taylor

2000 Ning Zhang

1999 Jonathan Flowers

1999 David Reed

 

Bruch Award for Graduate Student Travel

2016    An Ye
     Karine Leydet
     Ashish Gupta
     Dinesh Deochand

2014 Ryan S. Terrill & Sandra Galeano