Distinguished Dissertation Award Winners

 

 

  YEAR  RECIPIENT DEPARTMENT COLLEGE MAJOR PROFESSOR
         
2015 Aubrey Anne Heath Chemical Engineering Engineering Kalliat T. Valsaraj
2015 Katherine E.C. Willis English Humanities & Social Sciences Jesse M. Gellrich
2014 Devendra Pakhare Chemical Engineering Engineering James Spivey
2014 Monica Miller English Humanities & Social Sciences Brannon Costello
2013 Caitlin King Biological Sciences Science Gary King
2013 Michael Robinson History Humanities & Social Sciences William Cooper
2012 Sarah Caudill Physics and Astronomy Science Gabriela Gonzalez
2012 Adam Jeffery Pratt History Humanities & Social Sciences Gaines Foster
2011 Nathanial Carson Gilbert Biological Sciences Science Marcia Newcomer
2011 James Weldon Long English Humanities & Social Sciences J. Gerald Kennedy
2010 Adam Lodygowski Civil and Environmental Engineering Engineering George Z. Boyiadjis
2010 Richmond M. Eustis, Jr. Comparative Literature Humanities & Social Sciences Gregory B. Stone
2009 Raluca Cozma Mass Communication Manship School of Mass Communication John M. Hamilton
2009  Jasson Vindas Mathematics Basic Sciences Ricardo Estrada 
2008  Whitney P. Broussard Oceanography & Coastal Sciences School of the Coast and Environment R. Eugene Turner
2008 Richard L. Jordan History Arts and Sciences Meredith Veldman
2007 Richard A. Binder Engineering Science Engineering W. Todd Monroe
2007 Lisa A. Costello English Arts and Sciences Carl Freedman
2006 Ren Yang Mechanical Engineering/Engineering Science  Engineering  Wanjun Wang 
2006 Catherine Afua Kapi  French Studies  Arts and Sciences  Adelaide M. Russo 
2005 Qiaoxiang Dong Renewable Natural Resources Agriculture Terrence Tiersch
2005 Aaminah Durrani Music Music/Dramatic Arts David Smyth
2004 Jeffrey Melancon Pathobiological Sciences Veterinary Medicine Konstantin Kousoulas
2004 Laura Azzarito Kinesiology Education Melinda Solmon
2003 William R. Wayman Renewable Natural Resources Agriculture Terrance Tiersch
2003 Carl A. Reese Geography and Anthropology Arts and Sciences Kam-Biu Liu
2002 Vetle Torvik Engineering Science Engineering Evangelos Triantaphyllou
2002 Daniel Raymond Weir Geography and Anthropology Arts and Sciences Miles Richardson
2001 Joanne Tetens Comparative Biomedical Veterinary Medicine Rustin Moore
2001 Mark Andrew Bonta Geography and Anthropology Arts and Sciences Miles Richardson
2000 Douglas Deur Geography and Anthropology Arts and Sciences Kent Matthewson
1999 John E. Cazes Physics and Astronomy Basic Sciences Joel Tohline 
1999 Karyn Lynn Neuhauser Finance Business Administration Myron Slovin
1998 Erik J. Young Physics and Astronomy Basic Sciences Joel Tohline
1998 Anthony J. Bolden English Arts and Sciences James Olney
1997 Andrey Omeltchenko Physics and Astronomy Basic Sciences Joel Tohline
1997 Richard J. Follett History Arts and Sciences William J. Cooper
1996 Quiyang Zhang Forestry, Wildlife, Fisheries Agriculture Terrance Tiersch
1996 Nigel Gwee Music Music/Dramatic Arts Jan Herlinger
1995 Robert Chesser Zoology and Physiology Basic Sciences James Remsen
1995 Charles D. Shreve History Arts and Sciences Paul Paskoff
1994 Martin F. Quigley Plant Biology Basic Sciences William J. Platt
1994 Sigrid Marika King English Arts and Sciences Josephine Roberts
1993 John M. Dyer Biochemistry Basic Sciences Norimoto Murai
1993 Bradley Ginn Bond History Arts and Sciences William J. Cooper
1992 Mark Anton Miller Microbiology Basic Sciences Ronald Montelaro
1992 Melanie Kronick Music Music/Dramatic Arts Wallance McKenzie Jr.
1991 Bernhard Kaltenboeck Veterinary Microbiology and Parasitology Veterinary Medicine Johannes Storz
1991 Peter R. Galvin Geography and Anthropology Arts and Sciences William Davidson
1990 Mary A. Willeponteaux English Arts and Sciences Josephine Roberts
1990 Judith M. Ball Biochemistry Basic Sciences Ronald Montelaro
1989 Susan V. Niccassio History Arts and Sciences Edward Muir
1989 David P. Norton Electrical and Computer Engineering Engineering Pratul Ajmera
1988 Wahyudi Budi Sediawan Chemical Engineering Engineering Edward McLaughlin
1987 Constance A. Douglas English Arts and Sciences John Fischer/James Olney
1986 Olivia Salinovich Martin Biochemistry Basic Sciences Ronald Montelaro
1985 David W. Clary Chemical Engineering Engineering Michael Frenklack
1984 Arthur Henry Saller Geology Basic Sciences Clyde H. Moore, Jr. 
1983 Michael F. Bridgland Mathematics Arts and Sciences Kenneth B. Reid