LSU Distinguished Communicator Graduates

LSU Dcomm medal

 

 

 

 

 

These recipients of the LSU Distinguished Communicator
award, the first award of its kind in the nation, are outstanding
in four areas of communication: written, spoken, visual, and
technological.  They have earned high GPAs in their communication
courses over their baccalaureate years and have built websites that
display their talents for other students, for faculty, and for the public.

 

 

    LSU Distinguished Communicator Graduates by Semester

  • Lindsey Baker,Early Childhood Education
  • Kelsey Brown, Early Childhood Education
  • Mary Caldwell, Early Childhood Education
  • Shyrece Celestine, Kinesiology
  • Allison Cutrera, Early Childhood Education
  • Timothy Cameron Hoffpauir, Kinesiology
  • Kathleen Nguyen, Early Childhood Education
  • Kayla Patton, Early Childhood Education
  • Kayla Calongne, Interior Design
  • Benjamin Champagne, Architecture
  • Ry'yan Clark, Landscape Architecture
  • Haley Geier, Interior Design
  • Isabelle Gizinski, Architecture
  • Gabrielle Pearce, Architecture
  • Renzi Terrebonne, Architecture
  • Charles (Ethan) Byrne, Biological Engineering
  • Rebecca Collins, Petroleum Engineering
  • Marlou de Guzman, Electrical Engineering
  • Kristin Ellis, Chemical Engineering
  • Giuseppe Feo, Petroleum Engineering
  • Grant Gonzalez, Biological Engineering
  • Aleshia (Lexus) Hector, Chemical Engineering and Biology
  • Jacob Landry, Mechanical Engineering
  • Lauren Lilly, Biological Engineering
  • Blaike Musso, Biological Engineering
  • Madalyn Pousson, Biological Engineering
  • Michael Rodriguez, Chemical Engineering
  • Chase Shaheen, Mechanical Engineering
  • Devin Simpson, Biological Engineering
  • Edward (Alex) Thistlethwaite, Chemical Engineering
  • Rachel Zeringue, Biological Engineering
  • Eileen DeLeo, Economics and Political Science
  • Hayley Franklin, English
  • Emily Kornman, Communication Disorders
  • Catherine Pinas, Communication Disorders
  • Charles deBoisblanc, Biological Sciences
  • Anthony Domma, Biochemistry
  • Joshua Edwards, Microbiology and Chemistry
  • Nikka Khorsandi, Biological Sciences
  • Blake Kruger, Chemistry
  • Rakeal Williamson, Biological Sciences
  • Malori Bezet, Mass Communication
  • Caroline Byrne, Mass Communication
  • Kaelen Delaune, Mass Communication
  • Caitlin Demarest, Mass Communication and Spanish
  • Peyton Klemm, Mass Communication
  • Joanie Lyons, Mass Communication
  • Kaylin Parker, Mass Communication
  • Sadie Tanner-Pobocik, Mass Communication
  • Jacques Petit, Economics and Mass Communication
  • Suyapa Gonzalez, Geology
  • Chelsea LeBlanc, English
  • Cody Leegwater, Chemistry
  • Brooke Pendergast, Chemical Engineering
  • Laeh Alexander, Mass Communication
  • Nathan Babb, Economics
  • Laura Bertrand, Chemical Engineering
  • Amy Blacketter, Studio Art
  • Madison Blackford, PK-3 Teacher Certification
  • Vani'Tra Braud, Marketing
  • Catherine Briley, History
  • JoLena Broussard, Mass Communication
  • Heather Buzbee, English
  • Alexis Canesco, PK-3 Teacher Certification
  • Rhonda Carver, PK-3 Teacher Certification
  • Seleipiri Charles, Chemical Engineering
  • Jordan Favret, Mechanical Engineering
  • David Fertitta, Coastal Environmental Science
  • Lindsey Fordis, Mechanical Engineering
  • Yemanebirhan Gebremedhin, Petroleum Engineering
  • Mary Pat Haines, Interior Design
  • Katie Hogan, Biological Engineering
  • Oneisha Hughes, Mass Communication
  • Jennifer Kenyon, Geology
  • Gerald Knapp, Mechanical Engineering
  • Lindsey Knight, Interior Design
  • Emily Kramer, Communication Disorders
  • Evan Loukadakis, Mass Communication
  • Alice Mamalepot, Petroleum Engineering
  • Kaci McClure, English
  • Giselle Medina, Mechanical Engineering
  • Emily Miller, Studio Art
  • Lindsey Miller, Mass Communication
  • Andrew Mullet, Biochemistry
  • Maria Muñoz, Landscape Architecture
  • Grant Murphy, Landscape Architecture
  • Casey Ochoa, Mass Communication
  • Cara Oliver, Mechanical Engineering
  • Jane Olson, Mechanical Engineering
  • Sari Pipes, PK-3 Teacher Certification
  • Rachel Rhodes, Mechanical Engineering
  • Craig Richard, Biological Engineering
  • Valencia Richardson, Mass Communication
  • Kurt Ristroph, Chemical Engineering
  • Marissa Robles, Atheltic Training
  • Erinn Sala, Mass Communication
  • Joshua Saltz, Chemical Engineering
  • Courtney Senac, Industrial Engineering
  • Bianca Smith, Mass Communication
  • Mollie Smoak, Biological Engineering
  • Sierra Sossamon, Biological Sciences
  • Lindsey Spillman, Mass Communication
  • Brandon Travis, Mechanical Engineering
  • Austin Walker, Finance
  • Klaudia Wasowska, Interior Design
  • Kristin White, Mass Communication
  • Hannah Wilson, Interior Design
  • Olivia Wishman, Athletic Training
  • Kelly Yates, Chemical Engineering
  • Erin Young, Biological Engineering
  • Jade Bates, Chemical Engineering
  • Candace Booker, Biological Engineering
  • Allison Bosworth, Biological Engineering
  • Rheagan Chambers, Biological Engineering
  • Victoria Freeman, Mass Communication
  • Kristen Galloway, Biological Engineering
  • Andrew Griffin, Industrial Engineering
  • Katie Henry, Mass Communication
  • Elizabeth Hilton, Mass Communication
  • Riley Lirette, Mass Communication
  • Tiffany Robinson, Chemical Engineering
  • Briana Saul, Industrial Engineering
  • Nichole Wierschem, Mass Communication
  • Alexandra Williams, Biological Engineering
  • Lauren Adams, Mechanical Engineering
  • Kim Allen, Studio Art
  • Ana Argueta, Mass Communication
  • Bianca Bergeron, Interior Design
  • Eugenie Borchardt, Architecture
  • Adrianne Bosworth, Athletic Training
  • Brianna Bourgeois, Biological Engineering
  • Courtney Braud, PK-3 Teacher Certification
  • Margaret “Cate” Brooks, Mass Communication
  • Sandra Castillo, Mass Communication
  • April Chow, Mathematics
  • Anne Collins, Mechanical Engineering
  • Harrison Daigle, Architecture
  • Jared Desoto, Electrical Engineering
  • Aubrey Ellis, Communication Disorders
  • Mallory Estopinal, Architecture
  • Anna Claire Ferchaud, Natural Resource Ecology & Management
  • Nathaniel Frank, Architecture
  • Briana Guillory, PK-3 Teacher Certification
  • Samantha Hardy, Studio Art
  • Morgan Hargrove, Computer Science
  • Lauren Hurst, Mechanical Engineering
  • Kyle Hymel, Architecture
  • Courtney Irwin, Mechanical Engineering
  • Shaunda Johnson, Mass Communication
  • Kristin Kendrick, Environmental Engineering
  • Kelsey King, Mass Communication
  • Amiel Kirtikar, Chemical Engineering
  • Taylor Lambert, Mass Communication
  • Matthew Landry, Nutrition and Food Sciences
  • Alyssa Leblanc, Communication Disorders
  • Tracy Manuel, Interior Design
  • Morgan Melancon, Interior Design
  • Arielle Nabatilan, Chemistry
  • Hannah Neitzke, Mechanical Engineering
  • Savina “Sassy” Nguyen, Petroleum Engineering
  • Kelly O’Quinn, Chemical Engineering
  • Wariya Pala, Mechanical Engineering
  • Erin Percevault, Landscape Architecture
  • Kaitlen Perkins, PK-3 Teacher Certification
  • Megan Prudhomme, PK-3 Teacher Certification
  • Kathryn Seal, Architecture
  • Hunter Starring, Biological Engineering
  • Christopher Sylvester, Biological Engineering
  • Andrew Tauzin, Mechanical Engineering
  • Laura Theriot, Biological Engineering
  • Taylor Trahan, Mass Communication
  • Henry Walton, Mechanical Engineering
  • Christopher Weimer, Architecture
  • Sarah West, PK-3 Teacher Certification
  • Bradley Williams, Mass Communication
  • Teresa Williams, Architecture
  • Hannah Willson, Interior Design
  • Carl Bakenhus, Music and Political Science
  • Kai-Lee Boudreaux, Finance
  • Claire Dillard, Accounting
  • Kevin Hooter, Biological Engineering
  • Darby Isham, Mass Communication
  • Marie Jansen, Mass Communication
  • Jasmine Kudji, English
  • Jabari Landry, Civil Engineering
  • Jordan Lunda, Computer Science
  • Edward Lynch, Computer Engineering
  • Garrett Miles, Mass Communication
  • Brandon Smith, Biological Engineering
  • Dylan Staley, Information Systems and Decision Sciences
  • Tia Willis, Architecture and Construction Management
  • Cyone Batiste, Mass Communication 
  • Timothy Berard, Accounting 
  • Lindsay Boley, Architecture
  • Morgan Bowman, Mechanical Engineering
  • Christopher Brown, Mechanical Engineering
  • Tyler Carlos, Mass Communication
  • Chelsea Clouatre, Kinesiology
  • Annette Couvillon, Architecture
  • Linda Cross, Biological Engineering
  • Kayla D’Angelo, Kinesiology
  • Logan de La Barre Hays, International Studies
  • Laura DeLatin, Biological Engineering
  • Natalie Derise, Biological Engineering
  • Bhumit Desai, Kinesiology
  • Jordan Falgoust, Mechanical Engineering
  • Megan Gibbs, Mass Communication
  • Mark Gibson, Theatre
  • Aimee Gilberti, Education (PK-3)
  • Rachel Ginn, Education (PK-3)
  • Carlos Gonzalez, Mechanical Engineering
  • Philip Goppelt, Civil Engineering
  • Kristi Harrison, Biological Engineering
  • Jocelin Heymann, Industrial Engineering
  • Noelle Hill, Education (PK-3)
  • Steven Hollander, Mechanical Engineering
  • Briana Hopes, Mass Communication
  • Abiola Ige, Biological Engineering
  • Ryan Jeansonne, Civil Engineering
  • Christina Juneau, Biological Engineering
  • Kaitlyn Kehoe, Architecture
  • Erin Kenna, Mass Communication
  • Jonathan Lawhun, Mechanical Engineering 
  • Taylor LeBlanc, Mass Communication
  • Taylor Ledet, Nutrition and Food Sciences
  • Stephanie Linares, Biological Engineering 
  • Katheryn Lloyd, Education (PK-3)
  • Emily Lopez, English
  • Olivia McClure, Mass Communication
  • Jocelyn Miller, Natural Resources Ecology and Management
  • Katie Moreaux, Biochemistry
  • Ashley Morel, Mechanical Engineering
  • Ebony Nicholas Smith, Mass Communication
  • Linsey Olivier, Biological Engineering
  • Catherine Parsiola, Mass Communication 
  • Steven Pedeaux, Studio Art
  • Chelsea Pere, Education (PK-3)
  • Samuel Pitre, Mechanical Engineering
  • Jillian Prejean, Education (PK-3)
  • Elena Proskurina, Interior Design 
  • Samantha Prudhomme, Education (PK-3) 
  • Moriah Purdy, Mass Communication
  • Shelby Pursley, Biological Engineering
  • Daniel Rees, Biological Engineering 
  • Gabriel Rivera, Biological Engineering
  • Afton Rosenbloom, Communication Studies
  • Amanda Schmidt, Theatre
  • Simon Shirazi, Mechanical Engineering
  • Kaitlin Simmons, Mechanical Engineering
  • Alyssa Sirisophon, Biological Engineering
  • Carly Sproule, Biological Engineering
  • Hannah Strain, Education (PK-3)
  • Morgan Taylor, Music
  • Tracey Templet, Education (PK-3)
  • Brianne Thibodeaux, Communication Disorders
  • Kierra Thomas, Mass Communicaton
  • Kalena Thomhave, English
  • Anthony Thompson, Mechanical Engineering
  • Tran Tran, Mass Communication
  • Caroline Tulloh, Biological Engineering
  • Jessica Waggoner, Communication Disorders
  • Bryan Wesley, Construction Management
  • Hope Whitsell, Communication Disorders
  • Taylor Wilson, Industrial Engineering
  • Yue (Kenny) Zhao, Mechanical Engineering 
  • Kevin Louth, Mechanical Engineering
  • Christa Mahlobo, Kinesiology
  • James Parker, Civil Engineering
  • Ryckur Shuttler, Petroleum Engineering
  • Matt Wyatt, Natural Resource Ecology & Management
  • Carolyn Allain, Interior Design
  • Sarah Allee-Walsh, Interior Design
  • Allen Alongi, Mass Communication
  • Emily Augustin, Education (PK-3)
  • Ashley Barker, Environmental Engineering
  • Laura Clesi, Chemistry
  • Renee Dale, Philosophy
  • Sydney Davis, Communication Disorders
  • Arielle Domingue, English
  • Madeline Drone, Interior Design
  • Katherine Dyson, Education (PK-3)
  • Andrew Elias, Math
  • Theresa Garcia, Industrial Engineering
  • Kalpanee Gunasingha, Chemical Engineering
  • Joann Kumiega, Kinesiology
  • Leslie Leavoy, Mass Communication
  • Tiffany Lemon, Biochemistry
  • Kori Lutenbacher, Mechanical Engineering
  • Lindsey Mancuso, Communication Disorders
  • Reney Mascari, Education (PK-3)
  • Brigette Noble, Graphic Design
  • Joseph Poynot, Jr., Mechanical Engineering
  • Haley Puckett, Interior Design
  • Kenneth Sack, Finance
  • Peryn Schmitt, Theatre
  • Douglas Secrest, Accounting
  • Angelica Simmons, Biology
  • Alyssa Smith, Interior Design
  • Marcus Toussaint, Mechanical Engineering
  • Melvin Triay, IV, Mechanical Engineering
  • Adam Waguespack, Theatre
  • Camille Walther, Mass Communication
  • Robert Behringer, Jr., Biological Engineering
  • Andrelle LaShawn Burns, Communication Studies
  • Elizabeth DeMars, Psychology
  • Daniel Jones, Biological Engineering
  • ReAzalia Allen, English
  • Ryan Bertucci, Architecture
  • Abigayle Beyer, Biological Sciences
  • Lance Bordelon, Mass Communication
  • Katherine Brou, Education (PK-3)
  • John Robert Butler, Mass Communication
  • Andrew Calogero, Biological Engineering
  • Allison Canal, Interior Design
  • Kacey Carrigan, Education (PK-3)
  • Tabitha Eusea, Education (PK-3)
  • Trevor Fanning, Geology
  • Danielle Fuselier, Biological Sciences
  • Farah Gheith, Marketing
  • Megan Harris, Architecture
  • Ashley Hennessey, Biological Sciences
  • Kevin Holly, Biological Engineering
  • Kathryn Holmes, Education (PK-3)
  • Stewart Humble, Biological Sciences
  • Kelsey Hundley, Biological Sciences
  • Melinda Hunter, Biological Engineering
  • Miracle Johnson, Mass Communication
  • Callie Latiolais, Education (PK-3)
  • Larry “Trey” Ledet, Construction Management
  • Christine Leech, Architecture
  • Nathalie Malcolm, Biochemistry
  • Anne Marie Manor, Biological Sciences
  • Rebecca Marx, Mechanical Engineering
  • Anna McPherson, Education (PK-3)
  • Amanda Murphy, Education (PK-3)
  • Mary-Anne Nguyen, Biological Engineering
  • LaQuinton Nimox, Architecture
  • Amelie Passaro, Education (PK-3)
  • Amanda Price, Biochemistry
  • Casey Robelot, Industrial Engineering
  • Lisa Rogillio, Education (PK-3)
  • Cayla Shannon, Education (PK-3)
  • Ashley Stewart, Graphic Design
  • Melissa Tucker, Education (PK-3)
  • Joseph Tran, Mechanical Engineering
  • Yvette Triay, Mechanical Engineering
  • Mary Johnson, Natural Resource Ecology & Management
  • Yasmin Louay Mohammad, Biological Engineering
  • Jordan Moore, Biological Engineering
  • Elizabeth Nowacki, Industrial Engineering
  • Sara Strasner, Liberal Arts & Spanish
  • Zhaleh Amini, Biological Sciences
  • Jennifer Armstrong, Mass Communication
  • Raffeal Bennett, Chemistry
  • Samuel Bebeau, Marketing
  • Brett Brown, Education (PK-3)
  • Zachary Cummings, Studio Art/Physics
  • Sarah DeCuir, Education (PK-3)
  • Julie Demberg, Education (PK-3)
  • Christine Diggs, Interior Design
  • Sarah Edwards, Nutritional Sciences
  • George Farhat, Finance
  • Anna Glynn, Biological Engineering
  • Lauren Haag, Textiles, Apparel and Merchandising
  • Christine Hardee, Education (PK-3)
  • Ivory Iheanacho, Environmental Management Sciences
  • Rachel Faxon Hill, Nutritional Sciences
  • Adam Lagneaux, Finance
  • Emily LeMaire, Education (PK-3)
  • Jace Landry, Biological Engineering
  • Casey McMann, Biological Engineering
  • Brooke Morris, Biological Engineering
  • Taylor Morris, Mechanical Engineering
  • K. Cristina Navarro, Interior Design
  • Paul Nguyen, Industrial Engineering
  • Chukwuemeka Nwabugwu, Chemistry
  • Ifeanyi Okoro, Mechanical Engineering
  • Christine Pyle, English
  • Dusti Randall, Interior Design
  • Alicia Rodriguez, Nutritional Sciences
  • Andrea Sonnier, English
  • Rachel Truitt, Environmental Engineering
  • Carly Zimmerman, Music
  • Brandon Ammon, Biological Engineering
  • Abhishek Anand, Electrical & Computer Engineering
  • Bret Barattini, General Studies
  • Jennifer Craig, Biological Engineering
  • Erin Cromer, English
  • Erin Hulin, Management
  • Hannah Newman, Psychology
  • Jessica Shambra, Civil Engineering
  • Kristen Barrett, Petroleum Engineering
  • Elizabeth Beard, Mechanical Engineering
  • Joseph Bond, Biological Sciences
  • Ann Elise Borchardt, Interior Design
  • Matthew Daniel, Chemical Engineering
  • Jessica Greenfield, Mass Communication
  • Richard Griffiths III, Mechanical Engineering
  • Brittini Knox, English
  • Elyse Marks, Architecture
  • Sarah Miller, Accounting
  • Danica Nguyen, Chemical Engineering
  • Jennifer Pizzitola, Biological Engineering
  • LeeAnna Rhodes, Art/Graphic Design
  • Elise Roche, Biological Sciences
  • Jack Tourres III, Mechanical Engineering
  • Mary Grace Verges, Architecture
  • Ryan Zimmerman, Mechanical Engineering
  • Lindsay Zollinger, Interior Design
  • Ayokunle Adeyemi, Civil Engineering
  • Philip Bergeron, Geology
  • Joshua Board, Civil Engineering
  • David Brasset, Civil Engineering
  • Ashley Fontenot, Accounting
  • Derek Killebrew, General Studies
  • Melissa Seanard, Architecture
  • Alicia Washington, Accounting
  • Ed Ireson, English
  • Akinyanju Adeyanju, Chemical Engineering
  • Brittany Andrews, Landscape Architecture
  • Christopher Arauz, Biological Engineering
  • Marylyn “Corrine” Arnot, Interior Design
  • Elizabeth Aycock, Accounting
  • Santhana Balaji, Mechanical Engineering
  • Christopher Brown, Mechanical Engineering
  • Mary Joann Brown, Interior Design
  • Lance Brumfield, Mechanical Engineering
  • Kenner Carmody, Architecture
  • Joseph Chatelain, Physics & Latin
  • Jeffrei Clifton, Mass Communication
  • Adebola Coker, Chemical Engineering
  • Dana Corona, Mass Communication
  • Sarah De Leo, Biological Engineering
  • Mohamed Diabi, Computer Science
  • John Dykes, Mechanical Engineering
  • Jennifer Finley, Microbiology
  • Carl Frisby, Geology
  • Jeb Mcculla, Communication Studies
  • Samantha Vallette, Biological Engineering
  • Alciades Velasquez, Mechanical Engineering
  • Shaun Williams, Political Science & Geography
  • Whitnei Williams, Communication Studies
  • Yunan Yuan, Electrical Engineering
  • Alexandria Augustus, Biochemistry
  • Alexandra DeBrock, English
  • Kristopher Francisco, Information Systems & Design Sciences
  • Ashley Herrick, Mass Communication
  • Samantha Simmons, Mass Communication
  • Bryan Wilson, Biological Sciences
  • Jacqueline Jones, Biological Engineering
  • Anshul Tandon, Electrical Engineering & Computer Science
  • Nicholas Dauzat, Mechanical Engineering
  • Thomas Dauzat, Mechanical Engineering
  • Lacey Deshotel, English
  • Micah Fincher, Biological Engineering
  • Taylor Finchum, Communication Studies
  • Jeff Kornuta, Mechanical Engineering
  • Adam Murdaugh, Mechanical Engineering
  • Daniel Meke, Mechanical Engineering
  • David Mustain, Mechanical Engineering
  • Shreya Purohit, Biological Engineering
  • Judith Udeke, Chemical Engineering
  • Michael Vega, Architecture
  • Melissa Wason, Biological Engineering
  • Shawn Wilkinson, Chemistry
  • Katie DeLuca, English
  • Margeaux Johnson, English
  • Julie Thomas, English
  • Anino Adokpaye, Chemical Engineering
  • Laura Gauthreaux, Biological Engineering
  • Meredith Lapre, Mass Communication
  • David Leedom, Mechanical Engineering
  • Sarah Owens, Biological Engineering
  • Ishtiaq Rouf, Electrical Engineering
  • Stephanie Simmons, Mechanical Engineering
  • Shawn Treadaway, Mechanical Engineering